Kategorie aut osobowych

Kaucja
4 października, 2017
Tankowanie
4 października, 2017

Kategorie aut osobowych

Auta osobowe są pogrupowane na kategorie  w zależności od ich wielkości i wartości oraz liczby drzwi i liczby osób jakie mogą przewieźć. Zazwyczaj auta opisywane są za pomocą dwóch liter. Pierwsza litera określa wielkość auta: czy jest to małe, czy należy do średniej czy wyższej klasy. Druga litera identyfikuje rodzaj konstrukcji auta a trzecia opisuje rodzaj skrzyni biegów. Czwarta litera określa czy auto posiada klimatyzację. W opisie znaleźć także można informacje o rodzaju paliwa jakie jest potrzebne do jazdy.

Grupy samochodów

Grupy samochodów potrzebne są do identyfikowana aut w przypadku rezerwacji pojazdów. Klient wybiera poszczególne dane dotyczące auta i dostaje takie auto jakie zarezerwował wcześniej zgodnie z przyjętą klasyfikacją.

Możemy wyróżnić kasy aut:

miejskie (mini, segment A): samochody przeznaczone do jazdy po mieście. Auta te mają niewielkie rozmiary a także niskie koszty eksploatacyjne. Nie są praktyczne do poruszania się w trasie poza terenem zabudowanym z uwagi na komfort jazdy. Auta te klasy są dwu, cztero i pięciomiejscowe gdzie tylna kanapa przeznaczona jest dla 3 osób o małej posturze. Do aut tych możemy zaliczyć toyotę Aygo oraz skoda citigo.

Małe (segment B) – to klasa aut większa od A i oferująca większy komfort jazdy oraz posiadające większy bagażnik. Cechy tych aut pozwalają na bardziej komfortowe poruszanie się poza miastem i często są to auta „kolejne w rodzinie”. Do aut należących do tej kategorii można zaliczyć np. Skodę Fabię oraz Toyotę yaris.

kompaktowe (klasa niższa-średnia, segment C) –  samochody średnich wymiarów przeznaczone do jazdy zarówno po mieście oraz na trasach. Mają miejsca dla pięciu dorosłych osób oraz bagażnik i zapewniają w miarę komfortowe warunki podróżowania. Wybierane zarówno jako pierwszy, jak i kolejny pojazd w rodzinie. Wśród tych aut można wyróżnić szeroką gamę wersji nadwoziowych i można podzielić je na:

  • sportowe wersje – bardzo mocne, sportowe wersje samochodów
  • kompaktowe „premium” -kompaktowe wyższej klasy. Są zazwyczaj lepiej wyposażone niż auta klasy C

Do aut zaliczoany do tej kategorii możemy zaliczyć np. Forda Focusa

klasa średnia (samochody rodzinne, segment D) samochody mające komfortowe warunki podróżowania dla pięciu dorosłych osób (z bagażem) na dłuższe dystanse. Najczęściej dostępne są w wersjach nadwozia: sedan  oraz kombi

klasa wyższa-średnia (segment E) są to duże, komfortowe i  wyposażone samochody, które występują głównie jako auta reprezentacyjne dla firm. Technika oraz wyposażenie w nich pozwala na długie podróże – a dane techniczne wersji tych aut mogą często konkurować z typowymi samochodami sportowymi.

luksusowe (segment F) limuzyny o najwyższym poziomie wyposażenia i najlepszych (często największych) silnikach.

sportowe – (segment G) klasa samochodów obejmująca bardzo dużą grupę pojazdów. Standardowo znajdują się tu pojazdy o nadwoziu dwu-, ewentualnie trzydrzwiowym coupé

vany (segment K) klasa obszernych samochodów mogących zabrać conajmniej 5 osób wraz z dużym bagażem. Są to najczęściej samochody 7 i 9 osobowe i podobnie jak auta wcześniejsze przeznaczone dla osób z kategorią B