Umowa cesji

Zdanie samochodu
Październik 5, 2017
Szkoda częściowa
Październik 7, 2017

Umowa cesji

Taka sytuacja może się zdarzyć każdemu: wypadek i auto nie nadaje się do dalszej jazdy. Klient może dostać auto zastępcze na czas naprawy a swoje auto poddać procedurze szkody całkowitej albo przewieźć auto do warsztatu celem naprawy. W obydwu przypadkach gdy zdecyduje się na korzystanie z usług wypożyczalni i gdy będzie chciał korzystać z auta bezgotówkowo musi podpisać umowę cesji, która ceduje wynagrodzenie za wynajem auta na wypożyczalnie. To wypożyczalnia samochodów teraz przygotowuje całą korespondencję dla ubezpieczalni i do niej bezpośrednio trafi wynagrodzenie za wynajęty samochód. Klient/ osoba poszkodowana  w wypadku korzysta z pojazdu zastępczego z OC sprawcy w sposób bezgotówkowy, za darmo. Umowa cesji umożliwia właśnie wypożyczalni dochodzenie odszkodowania i opłaty za samochód bezpośrednio w ubezpieczalni sprawcy.  Korzysta zatem za darmo bez jakichkolwiek opłat związanych z wynajmem pojazdu zastępczego czy to na czas naprawy (szkoda częściowa) czy do uzyskania pieniędzy za uszkodzony pojazd (szkoda całkowita).

Umowa cesji obowiązuje również w przypadku naprawy pojazdu w sposób bezgotówkowy: wówczas koszta związane z naprawą auta trafią bezpośrednio do warsztatu samochodowego naprawiającego auto. Klient zyskuje wtedy, że nie musi płacić za usługę: wszelkie koszty związane z naprawą docieka warsztat.

W obydwu przypadkach klient zyskuje ponieważ wszelkie formalności dokonuje firma wynajmująca auto oraz warsztat i dzięki temu może w sposób darmowy korzystać z auta na czas naprawy samochodu lub do czasu wypłaty odszkodowania za auto (w przypadku szkody całkowitej)

Umowa cesji czy to w przypadku warsztatu samochodowego czy wypożyczalni samochodów ujmuje wszelkie informacje związane z uszkodzonym pojazdem. Do jej podpisania potrzebny jest właściciel uszkodzonego w wyniku kolizji czy wypadku samochodu. Musi on posiadać komplet dokumentów czy danych również uszkodzonego pojazdu jak numer VIN. Do jej podpisania jest potrzebne zgłoszenie wcześniej szkody w ubezpieczalni sprawcy. Poszkodowany musi posiadać numer takiej szkody oraz dane ubezpieczalni sprawcy. Te dane umożliwiają sporządzenie umowy cesji i dochodzenie odszkodowań przez stronę z umowy jaką jest wypożyczalnia samochodów.