Prawo jazdy kat. B

Zwrot z pełnym bakiem
Październik 4, 2017
Kierowcy i najemca
Październik 4, 2017

Prawo jazdy kat. B

Pierwsze prawo jazdy zostało wydane w Prusach w roku 1888. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w UE to wprowadzenie praw jazdy w formacie karty kredytowej a co z tym idzie także unormowanie kategorii we wszystkich krajach członkowskich.

Każdy wynajmujący w przypadku wynajmu auta zobowiązany jest okazać dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów kat. B. Prawo jazdy takie upoważnia do prowadzenia pojazdów dostępnych w wypożyczalniach czy to auta osobowego czy dostawczego o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) do 3,5T a także umożliwia kierowanie busami do przewozu 9 osób razem z kierowcą.

Kategoria B plasuje się pomiędzy kategorią B1 a kategoriami C1/D1. Kategoria B1 dotyczy tzw. czterokołowców, C1 umożliwia kierowanie małymi ciężarówkami a D1 to niewielkie autobusy. Ważne, że kategoria B umożliwia kierowanie autami zaliczanymi do niższych kategorii AM i B1 ( są to motorowery, czterokołowce mniejsze i większe).

Kierujący z kategorią B1 umożliwiają podróżowanie samochodu z innej niż lekką przyczepą pod warunkiem, że zestaw taki nie przekroczy masy całkowitej 3500kg. W przypadku cięższych przyczep możliwe jest jej ciągnięcie w zestawie do 4250kg pod warunkiem posiadania dodatkowego kodu w prawo jazdy, które nadawane jest po przejści dodatkowego egzaminu w ośrodku WORD.

Prawo jazdy kategorii B umożliwia przejazdy motorowerami. W innym wypadku wymagane jest uprawnienie AM do kierowania tego typu pojazdami.

Kategoria B umożliwia prowadzenie większości samochodów: typowe osobówki ale także auta terenowe czy auta 9 osobowe. Należy w przypadku chęci poruszania się szczególnie tymi większymi autami do sprawdzenia czy auta te posiadają DMC do 3,5T w innym przypadku jazda takim autem nie jest możliwa. Przykładem mogą być auta pochodzące z USA gdzie często przekraczają one tą masę. W przypadku przewożenia więcej niż 8 osób (8 osób + kierowca) wymagane są uprawnienia opisane jako D1 lub D czyli na małe autobusy lub autobusy.

Kategoria B upoważnia do kierowania samochodami określanymi mianem dostawczymi. Mianem takimi określa się samochody osobowe z przestrzenią bagażową lub lekkie ciężarówki o DMC nie większym niż 3,5T. Auta dostawcze z uwagi na budowę jednobryłową często określane są mianem busów lub po prostu dostawczakami.