Zmęczenie w trakcie jazdy samochodem

Wskazówki bezpiecznej jazdy jesienią
Wrzesień 8, 2018
Zbliża się nowy rok, nowy samochód
Wrzesień 11, 2018

Zmęczenie w trakcie jazdy samochodem

Auto wynajęte z  wypożyczalni samochodów i przed Tobą długa droga? Warto na chwilę przystanąć i zastanowić się przed wyjazdem nad kilkoma punktami. Poniżej przedstawimy kilka rad. Warto o nich pamiętać przed podróżą aby bez problemu i bezpiecznie dotrzeć do celu. Okazuje się, że wypadki na drodze spowodowane niewyspaniem to prawie 30% ogółu. Jeśli czeka kierowcę długa, męcząca drogą dobrze jest wypocząć aby kilka godzin za kółkiem nie było nużące. Jest to najlepszy sposób na walkę ze zmęczeniem w trakcie jazdy. Niestety nie zawsze jest możliwe wypoczęcie przed jazdą i wówczas pozostaje wybór innych sposobów. Kierowcy w trakcie długiej, ciężkiej podróży sięgają po najprostsze rozwiązanie jakie mają pod ręką. Jest to np. zażywanie napojów zawierających kofeinę takie jak energetyki lub kawy. Kofeina jest naturalną substancją pobudzającą. Kofeina pobudza organizm przez korę mózgową. Już 150-200mg odgania senność na mniej więcej 30 minut do godziny. Nasza wypożyczalnia samochodów przeprowadziła ankietę wśród kierowców aby zbadać jakie jest zapotrzebowanie na napoje z kofeiną. Okazało się, że niektórzy z nich wypili nawet 7 tys. filiżanek w trakcie swojego życia.

Czy kofeina jest zdrowa?

Mimo, że wielu stosuje kofeinę pod różnymi postaciami należy pamiętać, że jej duże ilości są niezdrowe da organizmu. Przy dużym spożyciu kofeiny powstają zaburzenia takie jak podwyższone tętno, bóle żołądka. W miarę częstotliwości korzystania z tego stymulanta rośnie tolerancja na nie i w miarę spożywania słabiej odczuwa się te preparaty: zwiększa się także spożywana ich ilość. Kofeina spożywana w postaci energetyków uzależnia nawet do tego stopnia, że nie można normalnie funkcjonować. Długotrwałe zmęczenie nie można wygaszać za pomocą energetyków. Może zdarzyć się, że stracą one swoją moc i przyjdzie sen nagle. Wówczas dla osoby za kółkiem tragedia gotowa. To i tak tylko niektóre z negatywnych skutków spożywania kofeiny w dużej ilości. Będąc zmęczonym i niewyspanym podczas jazdy i mimo picia napojów z kofeiną należy zachować szczególną czujność. W razie wypadku odpowiada się normalnie za jego skutki.

Co prócz kofeiny?

A co jeśli nie ma pod ręką kofeiny albo nie widać poprawy po jej spożyciu. Można wówczas kiedy jest się zmęczonym i zmniejszyła się koncentracja, po prostu zatrzymać auto i wziąć krótką drzemkę. Taka przerwa pozwoli na zregenerowanie sił przed kolejnym etapem jazdy. Na miejsce postoju można wybrać parkingi obok stacji benzynowych i zdrzemnąć się w samochodzie lub też wziąć po prostu nocleg w motelach przy autostradzie. Odsetek ludzi wybierających ten sposób na walkę z nużącą jazdą to 7%. Można w trakcie postoju wykonywać ćwiczenia przez kilka minut aby pobudzić organizm a szczególnie serce do większej pracy i większego przepływu krwi. Warto w trakcie ćwiczeń wykonywać te rozciągająca mięśnie. Można pokusić się i także spróbować ćwiczyć siedząc za kierownicą.

Jadąc znużonym warto dostarczyć do organizmu witaminę C. Warto spożywać owoce -są one bogate w tę witaminę. W porównaniu do owoców ogólnie dostępne soki owocowe posiadające witaminę C mają zbyt dużo cukru i nie są wbrew pozoru zdrowe. Alternatywą dla owoców z witaminą C może być jedzenie przekąsek takich jak np. ziarna słonecznika. Innym sposobem na walkę ze znużeniem w trakcie jazdy to korzystanie z radia lub odtwarzacza. Można ustawić je na maksimum głośności. Powinno to choć trochę pomóc w trakcie jazdy i nie pozwolić usnąć. Podróżując z pasażerami mogą oni pomóc kierowcy w walce ze znużeniem i sennością. Mogą oni razem z kierującym np. grać w różne gry myślowe aby nie pozwolić na nudę i znużenie.

Przedstawiliśmy powyżej kilka wskazówek, które umożliwią kierującemu przebyć trasę bezpiecznie pomimo zmęczenia. Warto zachować czujność do końca bo najwięcej wypadków zdarza się blisko celu podróży. Wtedy czujność może być zmniejszona i można zostać zaskoczonym przez sen. Żadne z omówionych sposobów nie dadzą organizmowi tego co dobry sen i wypoczęcie przed samą jazdą. Niezależnie czy weźmiemy pod uwagę przejazd autem własnym czy też wypożyczonym z wypożyczalni samochodów zasady kierowania i zachowania za kierownicą są takie same.

Komentarze są wyłączone.