Zasady zachowania w korku

Zbliża się nowy rok, nowy samochód
Wrzesień 11, 2018
Wyjazd za granicę wypożyczonym samochodem
Październik 4, 2018

Zasady zachowania w korku

Każdy z kierujących spotkał się z sytuacją na austostradzie a także  na innej drodze, że z powodu jakieś nagłej awarii czy robót drogowych wszyscy jadący w tym samym kierunku utknęli w mniejszym lub większym korku. Czasami może być to krótki przestój ale często zdarzają się szczególnie na autostradach trwające godziny i ciągnące się kilometrami. Każda z takich przerw podczas jazdy może być irytująca dla kierującego i pasażerów i sprawia, że podróż jest staje się uciążliwa i nie można zaplanować postojów czy dojazdu do miejsca docelowego.

Można uniknąć nerwów związanych ze staniem w korkach biorąc pod uwagę kilka punktów. Dzięki nim jako kierujący nie będziemy powodem korku.

Przewiduj wcześniej to co robisz na drodze

Większość korków na drodze spowodowane są zmianami związane z natężeniem ruchu na pasie ruchu. Dwa inne powody korków to wspomniane wypadki i miejsca poprzedzające budowy na drogach. Korki często zaczynają się w przypadku gdy ktoś zatamuje ruch przez swoje nierozważne działanie na drodze np. przez zahamowanie i postój w miejscu do tego zakazanym. Wtedy praktycznie wszyscy podróżujący znajdujący się za samochodem torującym muszą hamować za nim i przez to tworzą powiększający się zatór na drodze. Auta na początku powoli zwalniają jazdę i tworzą tzw. “falę korków”. Tylko wówczas gdy wszyscy jadą płynnie można uniknąć zatłoczenia na drodze. Każde tamowanie ruchu przez wolną jazdę powoduje na drodze zatory.

Zwracaj uwagę na zatory na drodze w radio i nawigacji

Jednym z krajów gdzie informacje o zatorach występujące na drodze są i są one na bieżąco aktualizowane i przesyłane do nawigacji w samochodach są Niemcy. W kraju tym jest dobrze zorganizowana sieć czujników rozmieszczonych na trasach, które na bieżąco monitorują sytuacje. Dodatkowo mogą pojawić  się informacje w radio o tym co się miejsce na drodze. Kierujący praktycznie na bieżąco dostają informacje o tym co się dzieje przed nimi na drodze. Dlatego warto obserwować sytuacje i potwierdzać ją w nawigacji jeśli sytuacja zmienia się wokół na naszej drodze.Warto w związku z z tym dopasować tempo jazdy do sytuacji. Należy wówczas zachować odstęp do poprzedzajacego samochodu  a także należy włączyć światła awaryjne, które dadzą kierującym z tyłu, że na drodze zaczyna hamować ruch.

Jedź bez zatrzymywania

W przypadku trafienia na korek warto utrzymać minimalną szybkość jazdy tak aby nie zatrzymywać się co chwilę. Do tego potrzebne jest utrzymanie odległości do poprzedzającego auta.

Komentarze są wyłączone.