Wynajem samochodu w okresie zimowym

lotnisko
Wynajem samochodu na lotnisku: jak to działa?
Styczeń 16, 2018
Holandia
Pięć najlepszych wycieczek po holenderskich miastach
Styczeń 19, 2018

Wynajem samochodu w okresie zimowym

droga zima

Wielu kierowców obawia się wynająć auto z wypożyczalni samochodów. Szczególnie odczuwają dyskomfort przed wyborem auta w porze zimowej kiedy warunki jazdy są gorsze niż w innych miesiącach. W niskich temperaturach, na śniegu i oblodzonej zimą drodze każdy samochód reaguje inaczej i może minąć trochę czasu zanim nowy kierujący przyzwyczai się do auta i panującej na zewnątrz aury. Zimą auta z  wypożyczalni samochodów są dostosowane do warunków zimowych: mają przede wszystkim założone opony zimowe i dzięki temu przygotowane są do warunków panujących w tym okresie. Zastosowane odpowiednie opony zapewniają większe bezpieczeństwo kierującemu i pasażerom a przede wszystkim zapewniają krótszą drogę hamowania w nagłych sytuacjach. Może być ona nawet o połowę krótsza niż przy zastosowaniu opon letnich. Ważną odnotowania informacją jest to, że w wielu krajach europejskich jazda zimą z oponami zimowymi jest obowiązkowa i jest to uregulowane odpowiednimi przepisami ruchu drogowego.

Mimo, że Unia Europejska stara się w każdym z krajów zrównać prawodawstwo we wszystkich krajach zrzeszonych i dotyczy to również zasad ruchu drogowego istnieją rozbieżności pomiędzy nimi w tym zakresie. W różnych krajach są inne reguły co do opon zimowych: okresów, w których są obowiązkowe czy stosowania na nich kolców i łańcuchów. Takie różnice w zapisach mogą być mało komfortowe dla kierowców a szczególnie tych podróżujących często przez poszczególne kraje. Jak to wygląda w praktyce? Dla przykładu weźmy, że podróżuje się z Belgii do Południowych Włoch w kwietniu. Może się okazać, że w pierwszym kraju nie ma obowiązku posiadania opon zimowych a wręcz może być to zabronione gdy tymczasem jadąc już przez Francję taki obowiązek istnieje. We Włoszech w każdym z regionów z kolei są różne zasady co do opon. Innym zupełnie przykładem może być Norwegia gdzie zimą można stosować opony z kolcami. Są one z kolei zabronione w innych krajach. W związku z taką różnorodnością warto kierować się zasadą, że opony zimowe warto posiadać co najmniej do 1 kwietnia gdzie większość krajów nie wymusza obowiązku posiadania opon zimowych w autach.

W państwach Unii rozwiązano na różne sposoby zasady dotyczące zakładania i korzystania w oponach zimowych.  W niektórych przyjęte są konkretne terminy, kiedy trzeba założyć i użytkować. I tak np. obowiązek posiadania opon zimowych zaczyna się 1 listopada lub wcześniej lub później od tej daty. Inne kraje wymuszają posiadanie założonych opon za pomocą znaków drogowych, gdzie indziej z kolei opony muszą być nałożone dopiero w przypadku gdy pojawi się śnieg na drogach. We wszystkich państwach za opony zimowe uznawane są coraz bardziej już popularne opony całoroczne.

Jeśli masz problemy z określeniem jakie opony są potrzebne w danym kraju warto skontaktować się z naszą wypożyczalnią samochodów gdzie doradzimy co do wyboru auta z naszej wypożyczalni a także udzielimy informacji co do opon w zależności od celu podróży.

Austria

W Austrii od 1 listopada do 15 kwietnia pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli warunki pogodowe tego wymagają.

Bułgaria

Opony zimowe nie są obowiązkowe. Zabrania się używania opon z kolcami.

Chorwacja

W Chorwacji opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych

Czechy

Od 1 listopada do 31 marca pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe

Dania

Opony zimowe nie są obowiązkowe.

Estonia

Opony zimowe są dozwolone od 15 października do 31 marca, a obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca.

Finlandia

W Finlandii opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do końca lutego. Opony z kolcami mogą być używane od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po Wielkanocy.

Francja

Opony zimowe nie są obowiązkowe  chyba że na drodze pojawi się znak drogowy.

Holandia

Opony zimowe nie są obowiązkowe

Hiszpania

Opony zimowe nie są obowiązkowe w Hiszpanii, chyba że istnieje inna decyzja władz lokalnych lub na drodze pojawiają się specjalne znaki drogowe

Irlandia

Opony zimowe nie są obowiązkowe, dopuszczalne są opony z kolcami, które powinno używać się tylko w na ubitym śniegu lub lodzie

Islandia

Opony zimowe nie są wymagane.

Luksemburg

Opony zimowe są obowiązkowe w Luksemburgu w przypadku zaśnieżonych i oblodzonych dróg

Litwa

Opony zimowe nie są obowiązkowe, ale w okresie od 10 listopada do1 kwietnia  nie można używać opon letnich

Łotwa

Na Łotwie w okresie od 1 grudnia do 1 marca wszystkie pojazdy muszą być wyposażone w opony

Niemcy

Niemieckie regulacje zostały doprecyzowane w listopadzie 2010 roku. Kierowcy muszą dostosować typ opon do warunków atmosferycznych

Norwegia

Nie ma obowiązku posiadania opon zimowych w Norwegii, ale zawsze należy dostosować typ opon do panujących warunków atmosferycznych.

Rumunia

W Rumunii opony zimowe są obowiązkowe na drogach pokrytych śniegiem lub lodem od 1 listopada do 31 marca.

Słowacja

Opony zimowe są obowiązkowe, jeśli wymagają tego warunki pogodowe (drogi są pokryte spójną warstwą śniegu, lodu i szronu.)

Słowenia

Od 15 listopada do 15 marca, a poza tym okresem, w zimowych warunkach pogodowych

Szwecja

Między 1 grudnia a 31 marca jest obowiązkowe posiadanie zimowych opon

Wielka Brytania

Opony zimowe w Wielkiej Brytanii nie są obowiązkowe, ale są dozwolone.

Włochy

Opony zimowe nie są na ogół obowiązkowe we Włoszech, chyba że pojawi się szczególny znak drogowy

Węgry

Na Węgrzech zaleca się jedynie wyposażenie samochodu w opony zimowe.

 

Komentarze są wyłączone.