Wskazówki bezpiecznej jazdy jesienią

Umowa najmu samochodu: na co zwrócić uwagę?
Wrzesień 7, 2018
Zmęczenie w trakcie jazdy samochodem
Wrzesień 11, 2018

Wskazówki bezpiecznej jazdy jesienią

Jesień z wypożyczonym autem

Nadchodzi jesień i zmieniają się warunki pogodowe panujące na drogach. Auto już wypożyczone z wypożyczalni samochodów. Warto zatem wziąć pod uwagę zmieniającą się aurę i skorzystać z kilku wskazówek na nadchodzące chłodne miesiące. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób kłopotów związanych z ewentualnym uszkodzeniem samochodu pochodzącego z wypożyczalni samochodów i co najważniejsze dojedziemy bezpiecznie do wybranego celu. Na drogach w najbliższe miesiące, prócz niższej temperatury, zmienią się warunki: pojawią się na jezdni mokre liście spadające z drzew, zauważymy na drogach więcej jeleni i innej zwierzyny, pojawi się także nisko zawieszona mgła, która utrudni widoczność. Mogą w tym okresie i w niektórych rejonach pojawić się przymrozki szczególnie w nocy i nad ranem.

Prędkość dostosowana do warunków.

Szczególnie jesienią należy zwrócić uwagę na warunki panujące na drodze. Większość kierowców nie ma nawyku dobrej oceny warunków na drodze i źle ocenia prędkość a także samą drogę hamowania na często mokrej jezdni i w tej porze roku. Ważne jest dostosowanie swojej prędkości do warunków pogodowych i na drodze i warto o tym pamiętać. Możemy dla przykładu wziąć sytuację dla porównania: na suchej jezdni droga hamowania może wynosić 40 metrów a dla takiej samej prędkości ale już na mokrej jezdni hamowanie rozciąga się na 60-80m a często więcej. Jesienią dodatkowo pojawiają się silne wiatry stąd niebezpieczne dla kierujących mogą być występujące na odkrytym terenie silne wiatry wiejące w bok pojazdu. Zmuszają one kierujących do pewniejszego i silniejszego trzymania kierownicy tak aby utrzymać kierunek jazdy i nie zjechać na pobocze czy na przeciwległy pas ruchu. Odczuć to mogą kierowcy większych pojazdów oraz dostawczych czy samochodów ciężarowych.

Zapewnij dobry widok mimo słabych warunków atmosferycznych.

Mimo, że z wypożyczalni samochodów otrzymuje się auto czyste i z czystymi szybami, należy pamiętać aby utrzymywać czystość szyb przez cały okres użytkowania auta. Jesienią dni stają się coraz krótsze a czas od zapadnięcia zmroku do rana jest coraz dłuższy. Dlatego ważne jest utrzymanie szyb czystych aby widoczność była dobra. Przed każdym wyjazdem warto sprawdzać czy światła są sprawne i czy przypadkiem nie przepaliły się żarówki. Dzięki sprawnemu oświetleniu jesteśmy widoczni na drodze po zmroku i w deszczowe dni a także my lepiej widzimy sytuacje występujące na drodze. Mimo, że z wypożyczalni auto dostaje się w pełni sprawne i z pełnym oświetleniem i sprawnymi żarówkami to do obowiązków kierowcy należy sprawdzenie i zadbanie o gotowość auta w trakcie użytkowania a w szczególności w przypadku braku oświetlenia wymiana żarówek na nowe.

Jesienią bardzo często pojawiają się mgły szczególnie na drogach poza miastem gdzie różnice temperatur między ziemią a powietrzem są znaczne w tej porze roku. W trakcie jazdy w takich warunkach warto wykorzystać i zapalić w pojeździe światła przeciwmgielne. Można załączyć zarówno tylnie czerwone światła przeciwmgielne a także jeśli są w aucie również te przednie. Warto również trzymać się zasady, że prędkość w takich warunkach powinna być zmniejszona i być co najwyżej równa odległości na jakiej utrzymuje się widoczność. Zatem jeśli widoczność utrzymuje się na 50m to prędkość nie powinna przekraczać 50km/h. Unikniemy w ten sposób karambolu z poprzedzającymi samochodami co często się zdarza w takich warunkach na drogach.

Opony zimowe

Jesienią może się zdarzyć, że mokra w ciągu dnia droga może zamarznąć w nocy na skutek panujących niskich temperatur. Jazda w takich warunkach jest szczególnie niebezpieczna jeśli nie posiada się dobrych opon lub raczej dostosowanych do takich warunków. Dlatego wypożyczalnie samochodów dbają aby zmienić w odpowiednim momencie opony letnie na zimowe. Takie opony w niskich temperaturach zapewniają lepszą przyczepność. Zwiększają się dzięki temu bezpieczeństwo kierowcy i podróżujących autem z wypożyczalni samochodów.

Zwierzęta na drodze

Jesień to początek sezonu kiedy zwierzęta migrują i można wówczas zobaczyć ich szczególne nasilenie nad ranem i po zmierzchu. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia i nowych żerowisk mogą bardzo często przekraczać jezdnie dróg szczególnie tych prowadzących przez tereny leśne. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę jadąc przez lasy i należy bacznie zwracać uwagę na znaki informujące o występujących zwierzętach. Jeśli zdarzy się sytuacja potrącenia zwierzęcia należy miejsce zabezpieczyć, dobrze jest poinformować policję nawet jeśli zdarzyło się, że zwierze uciekło ranne z miejsca zdarzenia.

Ciągniki i maszyn rolnicze

Jesienią rolnicy mają sporo pracy na roli i nie tylko i w związku z tym szczególnie na drogach wiejskich można zauważyć zwiększony ruch maszyn rolniczych. Warto zwrócić uwagę na te pojazdy ponieważ często gabaryty sprawiają, że wyprzedzanie i omijanie takich pojazdów jest trudne na prostych odcinkach. Także wymijanie takiego pojazdu rolniczego na zakrętach jest utrudnione i może skutkować uszkodzeniem samochodu z  wypożyczalni czego na pewno chcielibyśmy uniknąć.

Liście na samochodzie

Auto z wypożyczalni otrzymujemy czyste i warto zwrócić uwagę jesienią w trakcie użytkowania pojazdu czy nie ma liści pod maską w okolicy dolnej części szyby. Jest to miejsce gdzie może się zbierać woda a przez liście może ona dostać się do wentylacji i zalać wnętrze samochodu. Utrzymujmy zatem to miejsce w czystości jak całe auto.

 

 

Komentarze są wyłączone.