Samochód na wyjazd służbowy

Wyjazd za granicę wypożyczonym samochodem
Październik 4, 2018
Kierowca w obcym mieście
Maj 25, 2019

Samochód na wyjazd służbowy

teczka służbowa

Firma wysyła w podróż służbową? Pracownik nie posiada samochodu aby wziąć udział w wyjeździe służbowym i i nie ma możliwości szybko załatwić potrzebne sprawy? Jeśli nie posiada się własnego pojazdu można spróbować wynająć potrzebne auto w wypożyczalni samochodów.

W przypadku wyboru auta z wypożyczalni można zdecydować się na jedną z opcji: wynajem samochodu w miejscu prowadzenia firmy i dojazd odbędzie się takim pojazdem do klienta lub też wynajęcie auta np. na lotnisku lub stacji kolejowej u celu podróży czyli po dojechaniu do celu podróży. Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy. Wynajęcie pojazdu u celu podróży może być wygodnym rozwiązaniem w przypadku gdy przejazd jest długi i może być męczący. Można wybrać alternatywę jakim jest pociąg i dojechać np odsypiając drogę w kuszetce.

Jaki wybrać samochodów na przejazd służbowy?

W trakcie wyboru samochodu niezależnie jak ma być długa podróż warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami tak aby nie być później rozczarowany wyborem samochodu. Wypożyczalnie samochodów mają pełen wybór pojazdów tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Może być to auto z manualną skrzynią biegów albo automatyczną. Wypożyczalnie samochodów oferują samochody o różnej wielkości w zależności od potrzeb. Jakiej wielkości powinno wybrać się auto aby wyjazd służbowy był udany? Czasami liczy się wrażenie jakie wywoła się na kliencie albo partnerze biznesowym. W tym przypadku warto pomyśleć o wynajęciu auta z górnej półki. W naszej flocie aut można wybrać spośród takich aut: od aut małych potrzebnych jedynie do dostania w jak najniższych kosztach do celu lub te auta luksusowe, którymi można zrobić potrzebne wrażenie na drugiej stronie biznesowej.

Co warto pamiętać wypożyczając auto z wypożyczalni?

Jeśli podróżuje się w kilka osób warto aby w umowie z wypożyczalnią samochodów znalazły się wszystkie osoby, które będą kierowały samochodem. Uniknie się ewentualnych przykrych konsekwencji w przypadku problemów na drodze. Wypożyczalnie przygotowane są na tą okoliczność i mają w umowie miejsce na wpisanie dodatkowych osób.

W momencie wynajmu samochodu należy przeczytać dokładnie warunki umowy tak aby mieć pewność co do obowiązków oraz praw wynikających z umowy. Lektura takiej umowy nie jest najciekawsza ale powinna należeć do obowiązkowego punktu każdego wynajmu samochodu. Dotyczy to nie tylko wynajmu służbowego ale także przy wynajmie prywatnym.

Pozostaje zaznajomienie się z takimi zasadami wypożyczalni samochodów jak sprawa tankowania. Poświęciliśmy artykuł na to i sposobach rozliczania za paliwo. Najlepszym wyborem jest tutaj tankowanie na zasadzie: otrzymuje się auto z pełnym bakiem i należy takie oddać. Jest to najlepsze rozwiązanie bo nie trzeba np. zaraz po odebraniu z wypożyczalni samochodu jechać na stację benzynową aby uzupełnić brakujące paliwo. Można kontynuować jazdę praktycznie nie martwiąc się o to.

Ważnym punktem dotyczącym wynajmu samochodu jest sprawdzenie czy posiada on pełne ubezpieczenie pojazdu. Ewentualnie można dokupić takie aby mieć zniesiony wkład własny.

Wynajem auta a podatki

Odrębną kwestią jest opodatkowanie wyjazdu autem z wypożyczalni. W tym przypadku najczęściej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach – bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Sam wyjazd pracownika  autem z wypożyczalni rozliczony jest w sposób normalny jako wyjazd służbowy. Zatem przysługują wszelkie należności na pokrycie kosztów związanych z takimi wyjazdem. Diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku dochodowego. Ponadto pracownikowi przysługuje zwrot jeśli poniósł inne niezbędne wydatki związane z podróżą służbową a które są zostały określone lub uznane przez pracodawcę. Mogą być to np.  przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, wykupienie miejsca parkingowego. W takim przypadkach należy się zwrot tych wydatków w ich udokumentowanej wysokości. Również w tym przypadku te wydatki zwrócone pracownikowi korzystają ze zwolnienia od podatku.

Komentarze są wyłączone.