Ruch lewostronny bez problemów

Zasady w wypożyczalniach dotyczące tankowania.
Marzec 31, 2018
Jakie pojazdy można kierować z prawem jazdy B
Kwiecień 12, 2018

Ruch lewostronny bez problemów

jazda lewostronnie

Wielka Brytania, Irlania, Australia, RPA to wymarzone miejsca do zwiedzania za pomocą wypożyczonego samochodu. Co je łączy? Ruch samochodów odbywa się tam po stronie lewej.

Prawdopodobnie już Rzymianie byli zwolennikami ruchu lewostronnego. W rewolucyjnej Francji wprowadzono szereg zasad, które zostały wzięte też w innych krajach jako te właściwe. W ten sposób większość krajów wybrało ruch prawostronny jako dominujący u nich. Nadal ciągle 59 państw ma wprowadzone u siebie zasady ruchu lewostronnego. Wielka Brytania jest tutaj przykładem najbardziej znanym. Inne państwa o podobnych zasadach to np. Japonia, Tajlandia.

Dobra wiadomość, że wypożyczając w tych krajach samochód otrzymamy zgodny z tym jaki panuje ruch w danym kraju. Auto będzie wyposażone w kierownicę po prawej stronie a pedały będą podobnie rozmieszczone jak w autach z ruchu prawostronnego. Nie ma zatem niebezpieczeństwa pomylenia i niewłaściwego użycia sprzęgła czy gazu. Inaczej mogą być zamocowane manetki z wycieraczkami czy manetki kierunkowskazu. Biegi można znaleźć pomiędzy fotelami pod lewą ręką. Warto wypróbować skrzynię biegów przed pierwszą jazdą samochodem z kierownicą po prawej stronie. Jeśli ktoś zdecydował się na wynajem auta z automatyczną skrzynią biegów nie będzie miał problemów z przełączaniem biegów.

Jak wyglądają zasady ruchu drogowego w przypadku ruchu lewostronnego?

Tutaj warto spędzić chwilę bo nie zawsze wszystkie zasady dadzą się odwrócić z ruchu prawostronnego. Na przykład w Australii i Nowej Zelandii ruch lewostronny jest od prawej do lewej a nie od lewej do prawej. Jeśli nie znasz dokładnie przepisów w danych kraju warto obserwować innych kierowców. Dobrze jest poznać trasę wcześniej tak aby skoncentrować się lepiej nad obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Ruszając pierwszy raz warto z wielką ostrożnością wjeżdżać na rondo (ruch tutaj jest w drugą stronę) czy wchodzić w zakręty. Należy pamiętać o ruchu lewostronnym i to żeby nie pomylić i z przyzwyczajenia nie jechać jak w ruchu prawostronnym.

Koncentracja to najważniejsza zasada przy poruszaniu się w ruchu lewostronnym. Przy odrobinie praktyki można łatwo przyzwyczaić się do nowych zasad i postępować tak jak inni kierujący od zawsze zgodnie z tymi zasadami