Postępowanie podczas wypadku samochodowego

wycieczka po Holandii
Polecane miejsca do zwiedzania przy autostradzie w Holandii
Luty 1, 2018
korek w mieście
5 wskazówek jak uniknąć korków
Luty 5, 2018

Postępowanie podczas wypadku samochodowego

wypadek

Każdego roku dochodzi do wielu wypadków samochodowych. Część z kierujących uczestniczy w nich jako sprawcy, inni są poszkodowani a inni z kolei są świadkami takich zdarzeń. Do kolizji i wypadków dochodzi dość często i jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Jednym z powodów to brak wyobraźni, chęć popisania się a także brak doświadczenia czy nie dostosowania prędkości do panujących warunków.  Innym nagminnym elementem, który doprowadza do wypadków to spożycie alkoholu przez kierujących.

Co zrobić jeśli doszło do kolizji?

Warto pamiętać o tym aby każde dopuszczone do ruchu auto było wyposażone w takie elementy jak apteczka czy trójkąt ostrzegawczy. W przypadku zdarzenia na drodze pomogą one nam zabezpieczyć miejsce zdarzenia lub pomóc osobie poszkodowanej zanim zjawi się karetka. Warto pamiętać, że prawo polskie zobowiązuje świadków do udzielenia pomocy a nie pozostawienie osoby rannej samej sobie. W przypadku osób rannych w wypadku trzeba jak najszybciej zadzwonić po pomoc medyczną. W trakcie połączenia należy podać wszelkie informacje a przede wszystkim wskazać  miejsce gdzie nastąpiło zdarzenie.

Kiedy dojdzie do wypadku ważne jest zabezpieczenie pojazdu i miejsca zdarzenia tak aby nie doszło do kolejnego wypadku. Gdy są ranni wszystkie pojazdy uczestniczące w wypadku powinny pozostać na miejscu. Będzie to potrzebne dla policji aby określić  co doprowadziło do zdarzenia.

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego zgodnie z przepisami jest ustalone dla autostrad min. 100m przed zagrożeniem a w terenie niezabudowanym około 30-50m.

Nie należy po wypadku przesuwać szczątków pojazdu szczególnie gdy są poszkodowani. W innym przypadku można zrobić zdjęcia i takie przedmioty albo pojazdy przestawić aby nie blokowały przejazdu innym uczestnikom czy też nie stwarzały zagrożenia.

Jeśli ktoś utracił w zdarzeniu auto lub zostało ono uszkodzone przez innego uczestnika ruchu z jego winy to warto zastanowić się już w momencie wypadku nad wynajem auta z oc sprawcy. Wypożyczalnia samochodów Szczecin oferuje wynajem samochodu zastępczego za darmo a przede wszystkim bez zbędnych formalności. Dzięki takiemu rozwiązaniu można korzystać z auta praktycznie już od momentu zdarzenia do momentu kiedy szkoda zostanie naprawiona i auto właściwe wróci do poszkodowanego. Warto rozważyć taką opcję szczególnie jeśli prowadzi się działalność zarobkową i auto jest potrzebne w normalnej pracy. Auto zastępcze także przysługuje osobom prywatnym i nie należy dawać wiary ubezpieczalniom jeśli próbują odmówić takiego świadczenia poszkodowanemu przez innego uczestnika ruchu.

 

Komentarze są wyłączone.