Postępowanie podczas wypadku samochodowego

wycieczka po Holandii
9 polecanych miejsc do zwiedzania przy autostradzie w Holandii
Luty 1, 2018
korek w mieście
5 wskazówek jak uniknąć korków
Luty 5, 2018

Postępowanie podczas wypadku samochodowego

wypadek

Każdego roku ma miejsce wiele wypadków samochodowych. Wielu w nich uczestniczy jako sprawcy, inni są poszkodowani a inni z kolei są świadkami takich zdarzeń. Do kolizji i wypadków dochodzi dość często i jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Jednym z powodów to brak wyobraźni, chęć popisania się a także brak doświadczenia czy nie dostosowania prędkości do panujących warunków.  Innym nagminnym elementem, który doprowadza do wypadków to spożycie alkoholu przez kierujących.

Co zrobić jeśli doszło do kolizji? Jak powinno wyglądać postępowanie w razie wypadku samochodowego?

Warto pamiętać o tym aby auto było wyposażone w takie elementy jak apteczka czy trójkąt ostrzegawczy. Elementy takie w przypadku zdarzenia pomogą nam zabezpieczyć miejsce zdarzenia lub pomóc osobie poszkodowanej zanim zjawi się karetka. Warto pamiętać, że prawo polskie zobowiązuje świadków do udzielenia pomocy. Trzeba jak najszybciej zadzwonić po pomoc w przypadku gdy są mocno poszkodowani. W trakcie połączenia należy podać wszelkie informacje włącznie z miejscem zdarzenia.

Ważne kiedy dojdzie do wypadku aby zabezpieczyć pojazd tak aby nie doszło do kolejnego zdarzenia. Gdy są ranni pojazdy powinny zostać na miejscu zdarzenia. Będzie to potrzebne dla policji aby określić miejsce wypadku i całego zdarzenia.

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego zgodnie z przepisami jest ustalone dla autostrad min. 100m przed zagrożeniem a w terenie niezabudowanym około 30-50m.

Nie należy po wypadku przesuwać szczątków pojazdu szczególnie gdy są poszkodowani. W innym przypadku można zrobić zdjęcia i takie przedmioty albo pojazdy przestawić aby nie blokowały przejazdu innym uczestnikom czy też nie stwarzały zagrożenia.

Jeśli ktoś utracił w zdarzeniu auto lub zostało ono uszkodzone przez innego uczestnika ruchu z jego winy to warto zastanowić się już w momencie wypadku nad wynajem auta z oc sprawcy. Wypożyczalnia samochodów Szczecin oferuje wynajem samochodu zastępczego za darmo a przede wszystkim bez zbędnych formalności. Dzięki takiemu rozwiązaniu można korzystać z auta praktycznie już od momentu zdarzenia do momentu kiedy szkoda zostanie naprawiona i auto właściwe wróci do poszkodowanego. Warto rozważyć taką opcję szczególnie jeśli się prowadzi działalność zarobkową i auto jest potrzebne w normalnej pracy. Auto zastępcze także przysługuje osobom prywatnym i nie należy dawać wiary ubezpieczalniom jeśli próbują odmówić takiego świadczenia poszkodowanemu przez innego uczestnika ruchu.