Parkowanie za granicą. Jak uniknąć mandatów

skrzynia biegów
Problemy z samochodem podczas wakacji
Styczeń 13, 2018
alpy zimą
Wypad autem na zimowe szaleństwa w Alpy
Styczeń 16, 2018

Parkowanie za granicą. Jak uniknąć mandatów

parkowanie w mieście

Niestety często wiele osób pragnących jechać za granicę zapomina o tak ważnej sprawie jak zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego w krajach przez które przejeżdzają. Często przychodzą mandaty do opłacenia czy to za złe parkowanie czy też za przekroczenie prędkości. Są one smutnym symbolem wskazującym, że wyjazd został źle przygotowany i znajomość lokalnych przepisów jest znikoma. Warto przed każdym wyjazdem za granicę zapoznać szczególnie z zasadami dotyczącymi parkowania bo opłaty mogą być wielokrotnie wyższe od tych jakie są w Polsce.

Będąc za granicą warto rozglądać się i przestrzegać lokalne przepisy: uniknie się wówczas mandatu i innych opłat, które nadwyrężą kieszeń. W przypadku braku znajomości przepisów ruchu drogowego warto obserwować mieszkańców jak postępują podczas jazdy oraz parkowania. Zasady związane ze znajomością przepisów dotyczą nie tylko podczas podróży swoim samochodem ale także podróżując tymi z wypożyczalni samochodów. Może się okazać, że mandat wystawiony na wypożyczalnie może być dodatkowo obciążony dodatkowymi kosztami, które nakładane w związku z odesłaniem danych do organu wydającego upomnienie. Podczas podróży w obcym mieście prócz mandatu samochód może zostać odholowany na parking policyjny lub parking należący do firmy zajmującej się usługami holowania. W takiej sytuacji kierujący jest obciążony dodatkowymi kosztami: jest to cena odholowania samochodu na parking a także opłata za postój samochodu na tym parkingu. Może jeszcze dojść koszty związane z dotarciem do parkingu celem odebrania własnego auta.

Nie ignoruj mandatów za granicą

Każdy kto otrzyma mandat wystawiony za granicą nie powinien go ignorować i wyrzucać go bez opłacenia. Warto z takim niechlubnym mandatem zapoznać się i odpowiedzieć na niego lub od razu zapłacić w przypadku uznania swojej winy. Niektóre organy zagranicą działają mniej konsekwentnie w zakresie pozyskiwania opłat związanych z wykroczeniem ale może się zdarzyć jak np. we Włoszech albo Hiszpanii, że opłata może zostać pobrana podczas kolejnej wizyty w danym kraju. Kierujący udający się do tych krajów może być zatrzymany do zwykłej kontroli i wtedy może przyjść do płacenia. W niektórych krajach mogą być stosowane bonusy za opłacenie mandatu w szybszym terminie i może on sięgać w wielu przypadkach nawet do 50%

Kto zobowiązany jest do opłacenia mandatu?

W przypadku poruszania się autem wynajętym z wypożyczalni samochodów to kierujący zobowiązany jest do pokrycia kosztów mandatu. Zapis dotyczący tego jest ujęty w regulaminie wypożyczalni aut i może ona zgodnie z tym co zostało określone przesłać informacje do odpowiedniego urzędu aby dociekał zapłaty za wykroczenie od rzeczywistego kierowcy samochodu. Droga do dotarcia do kierowcy jest taka: urząd kieruje zapytanie do firmy wynajmującej samochody a ta wskazuje kto konkretnie kierował autem w dniu popełnienia wykroczenia. Nie ma zatem możliwości wymigania się od płacenia na czyjeś konto.


Planujesz wyjazd za granicę busem 9 osobowym? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu busów.

Komentarze są wyłączone.