Parkowanie za granicą. Jak uniknąć mandatów

skrzynia biegów
Problemy z samochodem podczas wakacji
Styczeń 13, 2018
alpy zimą
Wypad autem na zimowe szaleństwa w Alpy
Styczeń 16, 2018

Parkowanie za granicą. Jak uniknąć mandatów

parkowanie w mieście

Urlop jest zarezerwowany a przewidywania dotyczące pogody są pełne optymizmu. Niestety wiele osób w swojej euforii zapomina o zapoznaniu się z przepisami ruchu drogowego w krajach, przez które wiedzie droga. Zatem często zdarza się, że mandat jaki przyjdzie do opłacenia po wakacjach jest smutnym przykładem złego przygotowania do wyjazdu i znajomości lokalnych przepisów. Warto zapoznać się szczególnie z zasadami dotyczącymi parkowania za granicą bo opłaty mogą być wielokrotnie wyższe od tych jakie są w Polsce.

Aby uniknąć mandatu za złe parkowanie należy przestrzegać lokalnych przepisów. Zasada ta dotyczy  nie tylko własnego pojazdu ale także auta wypożyczonego z wypożyczalni. Oprócz grzywny w niektórych krajach można spotkać się z sytuacją gdy auto zostanie odholowane na parking i dojdą do tego dodatkowe koszta związane z odzyskaniem samochodu.

Nie ignoruj mandatów za granicą

Każdy kto otrzyma mandat za granicą nie powinien go ignorować. Warto szyby zapoznać się z mandatem i odpowiedzieć na niego. Niektóre kraje działają mniej konsekwetnie w zakresie pozyskiwania opłat ale może się zdarzyć np. we Włoszech albo Hiszpanii, że opłata może zostać pobrana podczas kolejnej wizycie w danym kraju. W niektórych krajach w przypadku opłacenia w pierwszym podanym terminie można uzyskać rabat nawet do 50%

Kto zobowiązany jest do opłacenia mandatu?

W przypadku poruszania się autem wynajętym z wypożyczalni to kierujący zobowiązany jest do pokrycia kosztów mandatu. Urząd kieruje zapytanie do firmy wynajmującej samochody a ta wskazuje kto konkretnie kierował autem w dniu popełnienia wykroczenia.

Przepisy dotyczące parkowania w danych miejscowościach:

Rzym

Istnieją dwa rodzaje stref parkingowych w Rzymie: strefa biała i niebieska. Parkowanie w strefie niebieskiej podlega opłacie ale czas jest nieograniczony. W strefie białej można parkować za darmo ale można pozostawić auto nie dłużej jak 3 godziny.

Paryż

Przede wszystkim parkowanie w Paryżu wiąże się z tym, że auto może być zadrapane. Istnieją tam inne zasady dotyczące posiadania pojazdów. Parkować można w strefie białej gdy tymczasem strefa żółta przeznaczona jest jest dla dostaw i parkowanie na nich nie jest dozwolone. Jeśli chcesz parkować bezpiecznie i uniknąć uszkodzenia samochodu warto poszukać zamkniętych parkingów za opłatą.


Planujesz wyjazd za granicę busem 9 osobowym? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu busów.