Kierowanie zimą: co wolno a co nie.

wybór samochodu
Jak znaleźć najtańszy samochód w wypożyczalniach Szczecin?
Styczeń 27, 2018
auto
Ups, uszkodziłem samochód z wypożyczalni
Styczeń 27, 2018

Kierowanie zimą: co wolno a co nie.

zima

Kiedy pojawi się śnieg oraz lód na jezdni poruszanie się zimą nie należy do bezpiecznych niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy nakazy i zakazy, które należy uwzględnić podczas okresu zimowego podczas korzystania z czterech kółek.

Błędy jakie są często popełniane przez kierowców zimą.

Hamowanie na zakrętach: Jeśli droga jest oblodzona, w śniegu należy unikać hamowania i to szczególne na zakrętach. Może okazać się z dużym prawdopodobieństwem,że auto straci przyczepność w takich warunkach i stoczy się z drogi do rowu. Dlatego bezpieczniej jest wyhamować wcześniej przed zakrętem i z mniejszą prędkością wjechać już w sam zakręt.

Ufność w opony zimowe: Opony zimowe oraz całoroczne są zoptymalizowane pod kątem warunków zimą. Jednak nie oznacza to, że auto nie ześlizgnie się z drogi. Chociaż droga hamowania jest krótsza niż w przypadku opon letnich należy jeździć z prędkością dostosowaną do stanu nawierzchni. Zawsze należy brać pod uwagę warunki zimowe, nawet w przypadku opon zimowych.

Obniżenie ciśnienia w oponie. Kierowcy czasami decydują się na obniżenie ciśnienia w oponach aby zwiększyć przyczepność auta w zimie. W rzeczywistości operacja ta może spowodować zmniejszenie stabilności pojazdu. Samochód jest bardziej narażony na zjechanie z drogi.

Co warto zrobić zimą

Nie spiesz się: w przypadku zimowych warunków upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu aby dojechać do celu. Jazda z podobną prędkością, jak w normalnych warunkach, może być niebezpieczna

Zachowaj odległość: śliskie drogi powodują, że droga hamowania wydłuża się nawet w przypadku gdy posiada się opony zimowe. Należy pamiętać o tym podczas jazdy i zachowywać odpowiedni dystans do samochodów poprzedzających.

Hamuj rozważnie: Hamowanie podczas jazdy na zakrętach może doprowadzić do ześlizgnięcia pojazdu z drogi. Lepiej wyhamowywać na prostych odcinkach.

Stosuj łańcuchy zimowe. Podczas jazdy szczególnie w obszarach górskich dobrze jest zabrać ze sobą łańcuchy zimowe. W niektórych krajach jest obowiązkowe posiadanie łańcuchów.

Stosuj opony zimowe. Opony zimowe zmniejszają drogę hamowania i zapewniają lepszą przyczepność w zimowych warunkach. W Polsce nie jest obowiązkowe posiadanie opon zimowych ale zaleca się ich stosowanie. W innych krajach jak Niemcy istnieje obowiązek posiadania opon w okresie zimowym.


Potrzebujesz auta zimą z oponami zimowymi i z pomocą asistance? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aut 5, 7 i 9 osobowych w naszej wypożyczalni aut.

Komentarze są wyłączone.