Jazda w ruchu lewostronnym

Zasady w wypożyczalniach dotyczące tankowania.
Marzec 31, 2018
Jakimi pojazdami można kierować z prawem jazdy B
Kwiecień 12, 2018

Jazda w ruchu lewostronnym

jazda lewostronnie

Australia, Irlandia, Japonia, RPA, Wielka Brytania to wymarzone miejsca do zwiedzania wynajętym autem z wypożyczalni samochodów. Co łączy te kraje jeśli chodzi o samochody? We wszystkich z wymienionych ruch samochodów odbywa po stronie lewej.

Prawdopodobnie już sami Rzymianie byli zwolennikami ruchu lewostronnego. W rewolucyjnej Francji wprowadzono szereg sprawdzonych zasad, które zostały zapożyczone z innych krajów. Wybrano tutaj ruch prawostronny. W ten sposób większość krajów Europy podobnie wprowadziło ruch prawostronny. Mimo to nadal w 59 państwach istnieją zasady ruchu lewostronnego. Wielka Brytania i jej byłe kolonie są tutaj przykładem najbardziej znanym.  Inne państwa o podobnych zasadach to np. Japonia, Tajlandia.

Wypożyczając auto w krajach o ruchu lewostronnym otrzymamy samochód dostosowany do panujących zasad w tym kraju. Auto będzie wyposażone w kierownicę po prawej stronie a pedały będą podobnie ułożone jak w autach z ruchu prawostronnego. Nie ma zatem niebezpieczeństwa pomylenia i niewłaściwego użycia sprzęgła czy gazu. W takim aucie mogą być inaczej umieszczone takie elementy jak manetki z wycieraczkami czy manetki kierunkowskazów. Biegi w każdym z aut niezależnie od umieszczenia kierownicy można znaleźć pomiędzy fotelami pod lewą ręką. W przypadku aut pochodzących z USA mogą one być umieszczone na kierownicy. Warto wypróbować skrzynię biegów przed pierwszą jazdą samochodem z kierownicą po prawej stronie. Nie będą mieli takich problemów właściciele aut z z automatyczną skrzynią biegów.

Jak wyglądają zasady ruchu drogowego w przypadku ruchu lewostronnego?

Warto spędzić chwilę aby zaznajomić się z zasadami bo nie zawsze dadzą się odwrócić z ruchu prawostronnego. Na przykład w Australii i Nowej Zelandii ruch lewostronny jest od prawej do lewej a nie od lewej do prawej.

Jeśli brak nie mamy doświadczenie w jeździe i przepisach panujących w danym kraju warto obserwować rodzimych kierowców. Przez wyjazdem dobrze wcześniej zapoznać się z trasą tak aby skoncentrować na zasadach ruchu drogowego. Ruszając pierwszy raz warto z wielką ostrożnością wjeżdżać na rondo (ruch  na nich odbywa się zgodnie ze wskazówkami zegara) czy wchodzić w zakręty pamiętając o zasadzie “prawej ręki” w tym przypadku lewej. Należy pamiętać o ruchu lewostronnym i to żeby nie pomylić się i z przyzwyczajenia nie jechać jak w ruchu prawostronnym czyli pod prąd.

Przez pierwsze dni z nowymi zasadami kierowana warto być skoncentrowanym na drodze. Przy zachowaniu ostrożności i odrobinie praktyki można łatwo przyzwyczaić się do nowych zasad i postępować tak jak inni kierujący od zawsze zgodnie z tymi zasadami.

Komentarze są wyłączone.