Jakimi pojazdami można kierować z prawem jazdy B

jazda lewostronnie
Jazda w ruchu lewostronnym
Kwiecień 2, 2018
Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu
Kwiecień 13, 2018

Jakimi pojazdami można kierować z prawem jazdy B

dokumenty

Wydanie pierwszego prawa jazdy miało miejsce w Prusach w 1888r. Od tamtego czasu dokonano wielu zmian w ruchu drogowym a także w samych prawach jazdy. Ostatnią była zmiana kształtu prawa jazdy i zastąpienie dotychczasowych istniejących nowymi. Prawo jazdy na skutek tych wprowadzonych zmian między innymi przez EU uzyskało kształt wygodnej karty kredytowej. Jednocześnie nastąpiło w EU ujednolicenie kategorii pojazdów, na które ważne są prawa jazdy. Podobne zmiany zostały zastosowane w prawach jazdy w państwach nie należących do EU a leżących w Europie: Liechtensteinie oraz Norwegii i Szwajcarii. Po zmianach większość posiadaczy praw jazdy ma kategorię B. Dokument prawa jazdy z kategorią B upoważnia właściciela do prowadzenia pojazdów z maksymalnie 9 osobami wliczając kierowcę i posiadających dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 t. Do aut takich należą osobówki: auta osobowe 5,  7 a także 9 osobowe (ograniczeniem jest tutaj liczba osób) a także auta określane  mianem dostawczych, furgonów z zastrzeżeniem, że wszystkie z nich mogą mieć najwyżej DMC (dopuszczalną masę całkowitą) nie większą niż 3,5T. W przypadku gdy auto ma dołączoną przyczepę kierujący z kategorią B może poruszać się takim zestawem pod warunkiem, że również nie przekraczają one całkowitej masy 3500 kg.

Posiadacze prawa jazdy B mogą także kierować ciągnikami rolniczymi oraz leśnymi bez względu na ich masę.  Można w tym przypadku mieć doczepioną przyczepę lekką. W przypadku ciągnięcia zestawu z dużą przyczepą należy mieć dodatkowe uprawnienia na kategorię E lub posiadać kategorię przeznaczoną dla ciągników: T.

Inne pojazdy, dla których ważne są uprawnienia kategorii B to czterokołowce lekkie o masie do 350kg oraz maksymalnej prędkości 45km/h oraz czterokołowce cięższe gdzie DMC nie przekracza 550kg. Ważne jest tutaj to, że często czterokołowce większe i cięższe są rejestrowane jako ciągniki i w związku z tym nie wolno nimi na szosie przekraczać prędkości 30km/h.

Często okazuje się, że standardowe uprawnienia nie wystarczają. Gdy trzeba holować cięższe przyczepy, np. dużą przyczepę do przewozu łodzi albo dużą przyczepę kempingową, dużą przyczepę dołączoną do ciągnika należy rozszerzyć uprawnienia o kategorię E. Umożliwi ona prowadzenie zestawów samochodu oraz przyczepy o łącznej masie do 4250 kg. Po ukończeniu szkolenia oraz zdaniu pozytywnym egzaminu kierowców adnotacja o nowej kategorii B+E zostanie wprowadzona do prawa jazdy kierowcy.

Jedną ze zmian jakie zostały wprowadzone z nowymi prawami jazdy jest to, że te wydawane od 19.01.2013 mają ważność 15 lat. Po upływie tego czasu trzeba prawo jazdy wymienić na nowy blankiet. Rozporządzenie te nie wnosi zmian w ważności kategorii jakie uzyskał kierujący w trakcie posiadania prawa jazdy. Zostało wprowadzone przede wszystkim dlatego aby zachować ważność danych jak nazwisko czy zdjęcie w wydanych dokumentach.  Ważnym aspektem o którym należy pamiętać użytkując samochody szczególnie poza granicami to ważność prawa jazdy krajowego za granicą. Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym prawa jazdy wydane w Polsce ważne są w krajach ujętych w tej konwencji. Kierujący z polskim prawej jazdy nie mogą natomiast kierować np. w USA. I podobnie posiadacze prawa jazdy wydanych z krajów nie ujętych w tej konwencji nie mogą kierować pojazdami na terenie Polski i EU. Przykładem mogą być kierujący z prawem jazdy z USA i Kanady. Ich uprawnienia nie są uznawane na terenie Polski i EU. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest wykonanie prawa jazdy międzynarodowego, które umożliwia kierowanie pojazdem  na całym świecie albo może być zamienione ewentualnie po spełnieniu dodatkowych warunków na prawo jazdy danego kraju. Często uzyskanie nowego prawa jazdy obowiązującego w danym kraju nie jest to łatwe i przykładem mogą być Chiny. Aby kierować tam pojazdami trzeba mieć prawo jazdy lokalne a te wydawane jest rezydentom mieszkający co najmniej pół roku na terenie Chin. Zatem kierujący jadący tam jak turyści i na krótki okres mają ograniczoną możliwość korzystania z samochodów również tych z wypożyczalni samochodów.

Jeśli interesuje Państwa wynajem samochodu na kategorię B zapraszamy do wypożyczalni samochodów w Szczecinie auto67.pl. Udzielimy również wszelkich informacji dotyczących posiadanych praw jazdy. Wypożyczalnia samochodów posiada auta 5,7 i 9 osobowe oraz auta dostawcze, które mogą być kierowane właśnie przez osoby z prawem jazdy kategorii B.

 

Komentarze są wyłączone.