Jakie pojazdy można kierować z prawem jazdy B

jazda lewostronnie
Ruch lewostronny bez problemów
Kwiecień 2, 2018
Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu
Kwiecień 13, 2018

Jakie pojazdy można kierować z prawem jazdy B

Od momentu wydanie pierwszego prawa jazdy w Prusach w 1888 nastąpiło wiele zmian w ruchu drogowym. Ostatnia poważna zmiana dotyczyła wprowadzenia w EU praw jazdy w kształcie karty kredytowej a tym samym ujednolicenia klas  licencyjnych we wszystkich państwach członkowskich EU a także w Liechtensteinie oraz Norwegii i Szwajcarii. Większość z nas ma prawo jazdy klasy B. Posiadając prawo jazdy B można prowadzić auta z maksymalnie 9 osobami wliczając kierowcę lub samochodami o maksymalnej masie dopuszczalnej do 3,5 t.

W przypadku posiadanie i holowania przyczepy o masie powyżej 750 kg mogą poruszać się tylko wtedy, gdy pojazd i przyczepa nie przekraczają całkowitej masy 3500 kg.

Jeśli często chcesz holować jeszcze cięższą przyczepę, np. Dużą przyczepę kempingową lub przyczepę do przewozu łodzi, możesz wziąć udział w szkoleniu kierowców w szkole nauki jazdy, a następnie prowadzić kombinacje samochodów i przyczep o łącznej masie do 4250 kg. Po szkoleniu kierowców adnotacja  o tym zostanie wpisana do licencji kierowcy.

Posiadacze prawa jazdy B mogą także kierować ciągnikami rolniczymi i leśnymi o maksymalnej prędkości 40 km / h. Jeżeli ciągnik jest napędzany przyczepą, maksymalna prędkość wynosi 25 km / h.

Prawa jazdy wydawane od 19.01.2013 są ograniczone do 15 lat i muszą być wymienione po upływie tego okresu. Niniejsze rozporządzenie służy przede wszystkim zachowaniu aktualności nazwiska posiadacza prawa jazdy i zdjęcia paszportowego.

Co ważne prawa jazdy wydane w Europie mają swoją ważność terytorialną określoną w konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. I tak np. posiadacze prawa jady wydanych z krajów nie ujętych w tej konwencji nie mogą kierować pojazdami na terenie Polski i EU. Przykładem mogą być użytkownicy praw jazdy z USA i Kanady. Ich uprawnienia nie są uznawane na terenie Polski i EU.