Foteliki ISOFIX

48 godzin podróży w Niemczech
Marzec 24, 2018
5 dziwnych reguł ruchu z całego świata
Marzec 27, 2018

Foteliki ISOFIX

ISOFIX to system mocowania fotelików samochodowych, który został znormalizowany na skalę międzynarodową i zastosowany w autach produkowanych od 2006 roku. Od tego czasu jest to obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu jakie wprowadzane jest na rynek.  Zaletą tego systemu jest to, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo złego założenia i są one o wiele bezpieczniejsze w przypadku zdarzeń na drodze niż w przypadku fotelików mocowanych pasami.

ISOFIX to tak naprawdę skrót od International Organisation for Standardisation Fixture, a konkretnie od ISO Fixture

System ISOFIX umożliwia mocowanie fotelika dziecięcego do ramy auta za pomocą dwóch metalowych “obręczy” znajdujących się pomiędzy siedzeniem i oparciem tylnych siedzeń, co eliminuje potrzebę zapięcia pasów bezpieczeństwa. Samochody z 2013r mają dodatkowy, trzeci punk zaczepienia.

Czy mój samochód ma system mocowania fotelików ISOFIX? Modele samochodów produkowane od 2002 roku mogą mieć system ISOFIX zainstalowany w aucie. Warto to sprawdzić przez zakupem fotelika. Miejsca gdzie są mocowane foteliki oznaczone są. Kiedy wynajmujesz samochodów warto zapytać o dostępność ISOFIX obsługę wypożyczalni.

Przeprowadzono badania i ustalono, że mimo posiadania fotelików przez wypożyczalnie nie montują one. Pracownicy często nie są przeszkoleni w montażu fotelików ISOFIX. W trakcie badań zasymulowano dzwoniąc do wypożyczalni co zaproponują w przypadku gdy zgłosi się do nich osoba potrzebująca przewieźć dzieci.

Każda z wypożyczalni oferuje różne rodzaje siedzisk dla dzieci i  większości przypadków są to inne niż ISOFIX. W większości przypadków wypożyczalnie samochodów także nie gwarantują, że ich foteliki są w tym standardzie mimo, że większość samochodów na rynku i tym bardziej w wypożyczalniach samochodów wyposażone są w te standardy.

Jeśli chodzi o cene jest ona także zróżnicowana w zależności od wypożyczalni i ceny w przypadku wynajmu auta na 7 dni wynosi za jeden fotelik  około 27funtów. W jednych z przypadków cena za fotelik osiągnęła cenę 38,50 funtów.