Dzień świętego Patryka

Co warto zwiedzić w roku 2018
Marzec 30, 2018
Zasady w wypożyczalniach dotyczące tankowania.
Marzec 31, 2018

Dzień świętego Patryka

Na 17 marca przypada święto Dzień świętego Patryka. Kim jest św. Patryk i dlaczego jest tak sławny?

W Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Funlandii 17 marca jest święto narodowe. Te irlandzkie święto cieszy się również międzynarodową sławą i popularnością i dlatego obchodzone jest także w wielu innych krajach.

Kim jest św. Patryk i dlaczego świętuje się 17 Marca.

Święty Patryk urodził się w Maewyn w 385 roku i po 12 latach pobytu w klasztorze Maewyn został wyświęcony na kapłana i ochrzczony imieniem Patryk. Od tego czasy chętnie nawracał pogan na chrześcijaństwo. W ten sposób sprawił, że celtycka i inne dotychczasowe religie w Irlandii zostały wyparte przez chrześcijaństwo. Przez prawie 30 lat do swojej śmierci 17.03. 361 założył on liczne klasztory, kościoły oraz szkoły w całym kraju. Od swojej śmierci 17.03 data ta jest symbolem św. Patryka i chrześcijaństwa.

jak obchodzony jest dzień św. Patryka?

W samej Irlandii dzień ten był obchodzony przez wiele lat w kręgu rodzinny. Wszystkie puby były wtedy zamknięte tak aby obchodzić święto w ciszy. Ci, którzy planują podróż do Irlandii w tym czasie, zdecydowanie nie powinni przegapić miast Dublina , Cork i Limerick , ponieważ szczególnie tam duże tłumy gromadzą się w przyciągających uwagę zielonych ubraniach

Dlaczego zielony kolor.

Według legendy św. Patryk wybrał trójlistną koniczynę aby wyjaśnić Królowi Irlandii świętą Trójcę. Król był pod takim wrażeniem, że uchwalił koniczynę jako symbol Irlandii. Sam kolor zielony przyjął się i uznany został za symbol narodowej przynależności podczas irlandzkiej rebelii w 1978roku. Z biegiem lat coraz więcej rzeczy było farbowanych na zielono – w tym szaliki, swetry, czapki, a nawet jedzenie, jak dobre stare piwo Guinnessa. Aby zwabić wielbicieli trunków nie tylko w jeden dzień związany z wydarzeniem, wprowadzono “Zielone Dni Piwa”. Odbywają się one na tydzień przed Świętem Patryka.