Dlaczego wynajem długoterminowy jest lepszy od leasingu?

Polityka prywatności i przetwarzanie danych osobowych
Maj 25, 2018
Co warto zwiedzić w roku 2018
Sierpień 6, 2018

Dlaczego wynajem długoterminowy jest lepszy od leasingu?

leasing a wynajem samochodu dostawczego i osobowego

Prowadzenie własnej firmy nierzadko wiąże się z potrzebą posiadania odpowiedniej floty samochodowej, dzięki której pracownicy z łatwością będą w stanie nawiązywać kontakty biznesowe, nie ograniczając się do danego okręgu. Warto jednak zwrócić uwagę, że kupno samochodów do firmy nie zawsze jest w zasięgu przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem danej kwestii jest możliwość długoterminowego wynajmu samochodów, jak i leasing finansowy. Która z opcji przynosi większe korzyści dla przedsiębiorcy?

Lease, czyli dwie drogi

W języku angielskim obowiązuje hasło lease oznaczające ”wynająć”, co jednak w języku polskim ma więcej niż jedno odwzorowanie. W naszym kraju obowiązują dwie formy „wynajmu” samochodów dla przedsiębiorstw. Pierwszą z nich jest umowa leasingowa, czyli umowa polegająca na wynajmowaniu auta z uwzględnieniem wkładu własnego i możliwością wykupu samochodu po okresie obowiązywania umowy. Drugą zaś jest umowa najmu długoterminowego, która opiera się na systematycznym opłacaniu wyznaczonych rat za użytkowanie samochodu.

Podstawowe różnice wynikające z danych dwóch form, zauważalne będą w:

  • zdolności kredytowej,
  • obowiązkach eksploatacyjnych,
  • poniesionych kosztach.

Obciążenie na koncie przedsiębiorcy

Analizując obie formy wynajmu samochodów dla przedsiębiorstw, należy mieć na uwadze fakt, że leasing finansowy jest uznawany za posiadane dobro, natomiast długoterminowy wynajem samochodów za wykorzystywaną usługę. Oznacza to, że podpisując umowę leasingową, przedsiębiorca obniża swoją zdolność kredytową, jednocześnie gwarantując sobie możliwość odliczenia poniesionych kosztów od podatku VAT. W przypadku wynajmu długoterminowego klient nie musi przejmować się sprawami obniżonej zdolności czy odliczaniem podatku – jego obowiązkiem jest jedynie płacenie rat za świadczoną usługę wynajmu.

Mniej papierologii i kosztów

Zdecydowaną przewagę wynajmu długoterminowego nad leasingiem finansowym można zobaczyć w zakresie dokonywanych czynności związanych z wszelką dokumentacją. Przedsiębiorca decydujący się na wynajem aut długoterminowo nie jest zobowiązany do załatwiania ubezpieczenia OC/AC ani przeglądów technicznych. W obowiązku firmy podnajmującej samochód jest dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniem, wszelkimi przeglądami. Inaczej ma się sprawa, gdy chodzi o leasing. Jako że jest to umowa wynajmu z opcją wykupu i samochód uznawany jest za część majątku wynajmującego, to właśnie on zobowiązany jest do ubezpieczenia samochodu oraz dokonywania wszelkich dodatkowych przeglądów i napraw. Co ważne, nierzadko umowy leasingowe określają konkretne punkt i firmy, w jakich realizowane mogą być usługi naprawcze czy ubezpieczeniowe, dokładając tym samym przedsiębiorcy kosztów.

Niemniej ważne są kwestie naprawcze. W przypadku wynajmu aut długoterminowego usuwaniem usterek i naprawą problemów zajmuje się firma wynajmująca, jednocześnie pozostawiając na ten czas samochód zastępczy o podobnej wartości rynkowej co naprawiany. Natomiast, jeśli chodzi o formę leasingu, przedsiębiorca zobowiązany jest dokonać napraw we własnym zakresie i to tylko w punktach ujętych w umowie, a nierzadko także przy wykorzystaniu produktów tylko konkretnych marek – np. opon konkretnej firmy, olejów silnikowych itp. Umowa leasingowa często zmusza wynajmującego także do dokonywania dodatkowych przeglądów – po przejechaniu iluś kilometrów czy też po odpowiednim czasie.

Prosta kalkulacja

Niezależnie od wyboru formy wynajmu – leasingu czy długoterminowego wynajmu samochodów – przedsiębiorca zobowiązany jest do systematycznego płacenia rat. W przypadku leasingu dochodzą do tego jeszcze opłaty związane z wkładem własnym i późniejsze koszty wynikające z chęci wykupu leasingowanego auta. Choć raty nierzadko potrafią być bardziej opłacalne od rat wynajmu długoterminowego, to dodatkowe koszty sprawiają, że opcja ta nie wydaje się już tak atrakcyjna. Wynajem aut długoterminowo obejmuje jedynie comiesięczne raty, które nierzadko są wyższe od leasingu, jednak zawarte są w nich wszelkie koszty poniesione po stronie wynajmującego wynikające z codziennej eksploatacji samochodu. Zatem uznać można, że wygoda ma swoją cenę.

 

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani formą wynajmu na długi okres zapraszamy do naszej wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych. Napewno doradzimy i dostarczymy auto potrzebne do Państwa codziennej pracy.

 

1 Comment

  1. […] Więcej na temat korzyści wynajmu długoterminowego nad leasingiem zapraszamy do zapoznania się z artykułem Dlaczego wynajem długoterminowy jest lepszy od leasingu? […]