6 porad bezpiecznej jazdy zimą

zasady wypożyczenia aut
Zasady wypożyczania aut
Styczeń 11, 2018
skrzynia biegów
Problemy z samochodem podczas wakacji
Styczeń 13, 2018

6 porad bezpiecznej jazdy zimą

droga zima

W Polsce coraz rzadziej są ekstremalne warunki pogodowe zimą. Jednym z obszarów gdzie można spotkać takie warunki to góry i inne rejony zimowych szaleństw. Jazda bezpieczna na śniegu wymaga przygotowania i spełnienia kilku punktów.

Jazda zimą tylko wtedy gdy jest to konieczne.

Prognoza pogody zapowiada złe warunki pogodowe i śnieg? Warto rozważyć wówczas pozostawienie auta i podróż innymi środkami komunikacji. Ważne jest to szczególnie jeśli kierujący posiada małe umiejętności i ma niewielkie doświadczenie w jeździe po śniegu.

Przygotowanie pojazdu do jazdy zimą.

Ważne jest sprawdzenie pojazdu przed jazdą w zimowych warunkach tak aby nie spotkała nas dodatkowa niespodzianka w przypadku np. awarii pojazdu. Warto zatem prócz przygotowania i zmiany na opony zimowe sprawdzenie takich elementów wyposażenia auta jak: trójkąt ostrzegawczy, winiety potrzebne do podróży szczególnie poza granicami naszego kraju jak np. w Austrii czy Szwajcarii, kamizelkę odblaskową, apteczkę, ewentualnie system nawigacji, latarka czy nawet przybory do odśnieżania pojazdu czy skrobaczkę do szyb samochodowych.

Używanie właściwego oświetlenia

Jeśli zacznie się jęździć w zimowych warunkach a szczególnie w porze wieczornej czy nocnej warto jest zadbać o światła mgielne i tylnie. W ten sposób kierowca zapewni sobie dobrą widoczność drogi i samochód będzie widoczny dla innych. Auto posiada automatyczne włączanie świateł: sprawdź czy działa ta usługa.

Trzymaj właściwy odstęp

Warto pamiętać podczas złych warunkach pogodowych aby utrzymywać odpowiedni odstęp od poprzedzającego auta. Szczególnie zimą jest to ważne bo mamy dłuższą drogę hamowania na złej drodze. Jeśli nawet coś stanie się z autem jadącym przed nami jeśli mamy zachowaną odległość od niego możemy wyhamować lub zareagować w porę na sytuację w jakiej znalazł się ten kierujący. Co ważne możemy wtedy uniknąć kolizji.

Celem określenia właściwej odległości od poprzedzającego auta możemy zastosować się do porady: Obserwujemy obiekt, który mija auto poprzedzające i staramy się aby nasz pojazd minął go po 20 sekundach. Odstęp taki mierzony w czasie 20 sekund jest wystarczający i uchroni nas od kłopotów.

Co robić jeśli auto się ślizga.

Przed wyjazdem na drogę warto na odcinku wolnym od innych pojazdów sprawdzić przyczepność auta: w tym celu hamujemy i obserwujemy przyczepność auta. Jeśli zdarzy się, że podczas jazdy auto wpadnie w poślizg należy w odpowiedni sposób manewrować kierownicą tak aby koła cały czas skierowane do kierunku jazdy.


Potrzebujesz samochodu osobowego do wypadu w gór? Przejrzyj ofertę samochodów 9 osobowych dostępnych w wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych auto67.pl