6 porad bezpiecznej jazdy zimą

zasady wypożyczenia aut
Zasady wypożyczenia auta
Styczeń 11, 2018
skrzynia biegów
Problemy z samochodem podczas wakacji
Styczeń 13, 2018

6 porad bezpiecznej jazdy zimą

droga zima

W Polsce coraz częściej można zobaczyć anomalie związane z pogodą. Związane jest to z ociepleniem klimatu. Często zimy są ciepłe i bezśnieżne. Jedynym obszarem gdzie zimą można zobaczyć śnieg i skorzystać z zimowych szaleństw to tereny górzyste.  Tam bezpieczna jazda na śniegu wymaga przygotowania. Warto także pamiętać o zasadach jakie wiążą się z jazdą po ośnieżonych i oblodzonych drogach.

Przygotowanie pojazdu do jazdy zimą.

Ważne jest sprawdzenie i przygotowanie samochodu przed zimą i samą jazdą w zimowych warunkach. Tylko wówczas zmniejszymy ryzyko niespodzianek w przypadku np. awarii pojazdu. Pierwszym punktem powinno być przygotowanie i zmiana opon na zimowe. Zapewnią one dobrą przyczepność na drogach w niskich temperaturach i podczas opadów śniegu. Trzeba także zadbać o elementy wyposażenia auta jak: trójkąt ostrzegawczy, winiety potrzebne do podróży, szczególnie poza granicami naszego kraju jak np. w Austrii czy w Szwajcarii. Coraz bardziej nieodzowne w autach w porze zimowej i nie tylko są kamizelki odblaskowe, apteczka, ewentualnie system nawigacji, latarka czy nawet proste przybory do odśnieżania pojazdu czy skrobaczka do szyb samochodowych.

Jazda zimą tylko kiedy jest to konieczne.

Gdy spadnie śnieg i nie mamy na tyle umiejętności aby poruszać się podczas takiej aury warto rozważyć pozostawienie auta pod domem. Można skorzystać ze środków komunikacji publicznej kiedy usłyszymy w prognozie pogody o złych warunkach pogodowych: niskich temperaturach i śniegu na drogach.  Zalecane jest to szczególnie tym którzy mają w kierowaniu małe umiejętności i doświadczenie.

Używanie właściwego oświetlenia

Podczas jazdy w zimowych warunkach a szczególnie w porze wieczornej czy nocnej warto jest zadbać o światła mgielne przednie i tylnie. W ten sposób kierowca zapewni sobie dobrą widoczność drogi a samochód będzie widoczny dla innych. Zazwyczaj auta posiadają automatyczne włączanie świateł mijania po zmierzchu: przed jazdą warto sprawdź czy działa ta opcja.

Trzymaj właściwy odstęp

Warto pamiętać aby podczas złych warunków pogodowych utrzymywać odpowiedni odstęp od poprzedzającego auta. Szczególnie zimą jest to ważne bo długość hamowania na złej drodze jest dłuższa niż na suchej nawierzchni. Jeśli nawet coś stanie się z autem jadącym przed nami przy zachowaniu odległości od niego możemy w porę wyhamować lub zareagować na sytuację w jakiej znalazł się ten kierujący. Po prostu możemy wtedy uniknąć kolizji.

Aby określić właściwą odległość od poprzedzającego auta możemy zastosować zasadę: obserwujemy obiekt, który mija auto poprzedzające i staramy się aby nasz pojazd minął go po kilkunastu sekundach. Odstęp taki mierzony w no w czasie 20 sekund jest wystarczający i uchroni nas od kłopotów.

Co robić jeśli auto się ślizga.

Przed wyjazdem na drogę warto na odcinku gdzie nie ma innych pojazdów sprawdzić przyczepność auta: w tym celu kilkukrotnie hamujemy i obserwujemy zachowanie i przyczepność auta. Jeśli zdarzy się, że podczas jazdy auto wpadnie w poślizg należy w odpowiedni sposób manewrować kierownicą tak aby koła cały czas skierowane do kierunku jazdy.


Potrzebujesz samochodu osobowego do wypadu w gór? Przejrzyj ofertę samochodów 9 osobowych dostępnych w wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych auto67.pl

Komentarze są wyłączone.