10 punktów istotnych przy wypożyczeniu auta

Komfortowy bus 9 osobowy
Czerwiec 17, 2017
Kilka różnic pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem samochodu
Lipiec 16, 2017

10 punktów istotnych przy wypożyczeniu auta

auta z wypozyczalni

Niektórzy wypożyczają samochód z wypożyczalni aut na tyle często, że pamiętają i znają zasady wynajmu samochodów z wypożyczalni. Inni z kolei wynajmują sporadycznie, na okazje i właśnie do nich skierowane są te poniższe punkty, zasady, które pomogą przy tej operacji

Zarezerwuj auto właściwej klasy

Każda z wypożyczalni samochodów ma różne marki aut w każdej z kategorii. Aby uniknąć sytuacji, że dostanie się auto z klasy wyższej i przez to najczęściej droższe warto poświęcić chwilę aby wybrać to właściwe, mieszczące się w przeznaczonym na to budżecie. W ten sposób nie będziemy rozczarowany wyborem przy odbiorze auta z wypożyczalni. Rezerwując auto z wyprzedzeniem przez internet lub telefonicznie można dostać ciekawe rabaty szczególnie jeśli auto będzie potrzebne w sezonie letnim kiedy jest największe obłożenie  w wypożyczalniach aut. Rezerwując auto warto także podać dokładne godziny odbioru samochodu a w przypadku gdy operacja ta będzie dokonywana na lotnisku godzinę przylotu oraz numer lotu.

Punktualny odbiór.

Warto być punktualnym przy odbiorze auta z wypożyczalni samochodów. Warto nawet przybyć kwadrans przed umówionym czasem odbioru. Auta w wypożyczalni są przygotowane, wyczyszczone, zatankowane i czekają na odbiór na ustaloną godzinę. Jeśli zdarzy się spóźnienie dobrze jest poinformować telefonicznie obsługę o tym fakcie. Ułatwi to personelowi wypożyczalni samochodów i zaoszczędzi czasu na wydanie pojazdu.

Dokumenty

Przy odbiorze zarezerwowanego wcześniej auta należy mieć przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty do okazania do wypełnienia umowy i protokołu zdawczo-odbiorczego.  W szczególności należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy uznawane na terenie Polski (zasady ważności określone są w konwencji wiedeńskiej). Przy odbiorze samochodu zostanie sprawdzony wiek oraz wymagany okres posiadania prawa jazdy.

Wymagana kaucja za wypożyczany samochód

Zawsze przy odbiorze wypożyczanego samochodu wymagana jest wpłata kaucji. Wpłatę kaucji można dokonać w gotówce lub potrzebna kwota może być także zablokowana na karcie. Warto upewnić się przed wynajmem auta z wypożyczalni samochodów jaka jest dokładnie wymagana kwota za dany wypożyczany samochód.

Negocjacje przy wynajmie samochodu

Już na etapie rezerwacji samochodu wszelkie informacje dotyczące wynajmu są przekazywane przez obsługę osobie rezerwującej samochód. Podawana jest także kwota za wynajem jaka jest potrzebna do wpłaty za wynajem oraz podawana jest informacja o kaucji a także inne szczegóły ważne przy wynajmie auta. Negocjowanie ustalonych i przekazanych wcześniej kwot już przy samym wynajmie samochodu jest utrudnione i może być kłopotliwe dla obsługi. Personel także nie jest uprawniony do zmiany wartości ustalonych jeszcze na etapie przyjęcia rezerwacji na dany samochód.

W drodze do wypożyczonego samochodu

Podpisując umowę wynajmu samochodu warto zapytać o warunki podpisywanej umowy aby mieć świadomość swoich praw i obowiązków związanych z użytkowaniem samochodu. Są tam zawarte informacje jakie spełnić musi najemca a także informacje odnośnie kosztów dodatkowych za mycie samochodu, za jego uszkodzenia a także za zgubienie dowodu pojazdu czy innych elementów.

Rundka wokół wypożyczonego auta

Po przybyciu do auta warto zobaczyć czy nie ma uszkodzeń aby później w przypadku ich znalezienia przy zdawaniu samochodu nie mieć żalu do obsługi. Warto sprawdzić czy szyba nie ma uszkodzeń oraz czy np. przedni zderzak nie ma zarysowań. Personel wypożyczalni samochód pomoże na tym etapie a wszelkie dodatkowe elementy zostaną ujęte w umowie wynajmu auta.

Uruchomienie samochodu

Zasiadając za za kierownicą i jeszcze przed uruchomieniem wypożyczonego samochodu warto zapoznać się z autem i jego wyposażeniem a także sprawdzić informacje na desce rozdzielczej o stanie pojazdu. Personel wypożyczalni samochodów pomoże również na tym etapie z zaznajomieniem się z samochodem tak aby podróż nim była komfortowa.

Szerokiej drogi

Być może najważniejszy punkt dotyczący wypożyczenia pojazdu i brzmiący może banalnie: jedź spokojnie i szerokiej drogi. Jadąc zgodnie z przepisami i rozsądkiem nie spotka nic niepokojącego po drodze.

Komentarze są wyłączone.